Svorio metimas

Antsvoris bei nutukimas yra didelė šių laikų problema. PSO duomenimis, Lietuva patenka į labiausiai nutukusių Europos šalių penketuką. Vien mūsų šalyje su antsvoriu ir nutukimu susiduria apie 58 % 20–64 metų amžiaus vyrų ir 46 % moterų.

Todėl svorio metimas – aktuali tema. Tai tikras iššūkis daugeliui žmonių, o nežinojimas dažnai tampa tikroji priežastis, neleidžianti pasiekti efektyvių rezultatų. Jeigu vieniems pavyksta savarankiškai atsikratyti svorio, kitiems tai gali sukelti pavojingą jų sveikatai būklę.

Kaip sveikai numesti svorį?

Tikriausiai daugeliui kyla klausimas, kaip mesti svorį sveikai ir išlaikyti rezultatus kiek įmanoma ilgiau. Svorio metimas ir priemonės pasiekti šio tikslo yra taikomos kiekvienam individualiai. Vienus domina greitas svorio metimas, kitus – svorio metimas po gimdymo, o dar kitiems aktualu svorio metimas po 40 metų. Kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas, todėl ir svorio didėjimo priežastys – nevienodos.

Norint nepakenkti sau, išlaikyti sveiką organizmą ir ilgalaikius rezultatus, labai svarbus yra sveikas svorio metimas. Siekiant tokio rezultato, mesti svorį rekomenduojama kartu su gydytojais specialistais, įvardinanat svorio didėjimo priežastis.

Visų pirma, reikėtų paskaičiuoti KMI (kūno masės indeksą) ir įvardinti, ar žmogus turi antsvorį, ar yra nutukęs. Tai yra reikalinga todėl, kad efektyvus svorio metimas pasiekiamas tuomet, kai tam parenkamos tinkamos priemonės. Antsvoris bei nutukimas dažniausiai atsiranda dėl šių priežasčių:

  • Paveldimumas – žmogaus kūno masė, metabolizmo greitis, riebalinio audinio kiekis yra paveldimi.
  • Neteisingi mitybos įpročiai ir mažas fizinis aktyvumas, kai su maistu gaunamos energijos kiekis ilgą laiką viršija išeikvojamos energijos kiekį.
  • Specifinės ligos ir organizmo būklės bei tam tikrų medikamentų vartojimas.

Svorio metimas nuo pilvo

Labai dažnai pasitaikanti būklė, kai antsvoris ar nutukimas formuojasi pilvo srityje. Tai vadinama pilviniu nutukimu. Norint išsiaiškinti, ar konkrečiu atveju žmogų kamuoja būtent ši problema, reikėtų apskaičiuoti LKS – liemens ir klubų santykį. Remiantis gautais rezultatais, galima diagnozuoti, ar tai yra šis nutukimo tipas.

Svorio metimas nuo pilvo nedaug kuo skirsis nuo svorio metimo nuo kitų kūno vietų, tačiau žinant konkrečią priežastį, galima imtis papildomų priemonių, padėsiančių sumažinti riebalinį audinį pilvo srityje. Esant šiam nutukimo tipui rekomenduojamas pakankamas fizinis krūvis, tinkamų mitybos įpročių formavimas, kaip pusryčių valgymas bei kokybiškas miegas.

Efektyvus svorio metimas vyrams ir moterims

Tiek svorio metimas vyrams, tiek ir svorio metimas moterims efektyvus yra tuomet, kai išsiaiškiname tikrąsias antsvorio ar nutukimo priežastis su profesionalų pagalba. Tai yra svarbu todėl, kad savarankiškas svorio metimas dažnai nesuteikia ilgalaikių rezultatų. Dažnu atveju įvairios populiariosios dietos yra neveiksmingos. Jos padeda mesti svorį, tačiau rezultatas būna trumpalaikis.

Savarankiškai metant svorį mes negalime garantuoti, kad organizmas gaus visas reikalingas medžiagas, o tai yra labai svarbu. Badauti yra nerekomenduojama, nes kalorijų deficitas sukelia didelį stresą organizmui, dėl to jis pradeda dar labiau kaupti riebalus. Tikriausiai visiems pažįstama situacija, kai laikantis dietos pavyksta numesti svorį, o vėliau jis grįžta su kaupu. Taip yra todėl, kad greitas svorio metimas yra ir žalingas, ir neefektyvus.

Svorio metimas vyrams ir svorio metimas moterims ilgalaikius rezultatus suteikia tuomet, kai mažinamos maisto porcijos. Rekomenduojama valgyti dažniau, tačiau mažesnėmis porcijomis. Tokią discipliną išlaikyti nėra lengva, todėl tam yra sukurtos tinkamos priemonės, kaip svorio mažinimo chirurgija. Tai gali būti tinkamas svorio metimas po gimdymo moterims, taip pat ir efektyvus svorio metimas po 40 metų, kai metabolizmas sulėtėja arba dėl tam tikrų priežasčių, atsiradusių dėl amžiaus bei sveikatos, žmogus negali užsiimti intensyvia fizine veikla.

Ar įmanoma numesti svorį be sporto?

Svorio metimas sportuojant yra efektyvesnis, nes fizinis aktyvumas padeda stangrinti raumenis, deginti riebalus ir kalorijas. Tačiau svorio metimas be sporto taip pat yra įmanomas. Kaip jau minėjome, tiek svorio metimas vyrams, tiek ir svorio metimas moterims yra efektyvus mažinant suvalgomo maisto kiekį. Tai padaryti padeda svorio mažinimo chirurgija.

Ji yra taikoma tais atvejais, kaip žmogaus KMI yra >35 ir yra sergama kitomis antsvorio sukeltomis gretutinėmis ligomis arba kai KMI yra >40. Svorio mažinimo chirurgija gali būti atliekama tuomet, kai jau buvo išbandytos visos konservatyvios svorio metimo galimybės, kaip subalansuota ir individualiai pritaikyta mityba, medikamentinis gydymas ir fizinio aktyvumo režimas.

Svorio chirugijos pagalba yra sumažinamas skrandžio tūris, o dėl to sumažėja ir maisto porcijos, kurias žmogus gali suvalgyti. Tai yra pakankamai greitas svorio metimas, nes laikantis naujojo mitybos režimo, akivaizdūs rezultatai gali būti pasiekiami jau per pirmuosius mėnesius.

Tokį efektą pasiekti galima ir nechirurginiu būdu. Tam naudojamas neinvazinis skrandžio balionas. Šiai procedūrai nereikalinga operacija ar anestezija. Jis yra implantuojamas mažos kapsulės pavidalu ir pripildomas fiziologiniu skysčiu. Balionas užima tam tikrą skrandžio dalį, todėl sumažėja suvalgomo maisto kiekis.

Neinvazinis skrandžio balionas yra puiki priemonė tiems, kurie dėl savo organizmo būklės negali atlikti chirurginio skrandžio mažinimo, bijantiems tokių procedūrų, taip pat ir moterims po gimdymo ar vyresniems žmonėms.