Nutukimas. Simptomai, priežastys ir gydymas

Nutukimas yra viena iš dažniausiai šiandien pasitaikančių ligų gydytojų klinikinėje praktikoje. Per pastaruosius tris dešimtmečius sergamumas šia liga išaugo dvigubai. Vien Lietuvoje nutukimu serga apie 300 tūkstančių gyventojų. Tokia padėtis vertinama kaip pasaulinio masto epidemija ir yra įvardijama kaip globalus nutukimas (angl. globesity – global obesity).

Nutukimas – tai pernelyg didelis riebalų susikaupimas organizme, trukdantis normaliam organizmo funkcionavimui. Kūno svoris didėja ir nutunkama yra dėl energijos pusiausvyros sutrikimo, kai su maistu gaunamos energijos kiekis ilgą laiką viršija išeikvojamos energijos kiekį.

Kaip yra diagnozuojamas nutukimas?

Riebalų perteklius kūne yra vertinamas kaip nutukimo laipsniai. Šiuo metu nutukimo diagnostikai plačiausiai yra naudojamas kūno masės indeksas – KMI. Remiantis KMI rodmenimis, galima spręsti, ar žmogus yra nutukęs. Šis rodiklis skaičiuojamas dalijant kūno svorį kilogramais iš ūgį metrais nurodančio skaičiaus, pakelto kvadratu.

Lentelėje pateikiame KMI vertinimą:

KMIBūklė
25–29,9Antsvoris
30–34,9I laipsnio nutukimas
35–39,9II laipsnio nutukimas
> 40III laipsnio nutukimas

Nutukimas pilvo srityje

Nutukimas taip pat gali būti vertinimas atsižvelgiant į riebalų kaupimąsį apatinėje kūno dalyje – pilvo srityje. Tai yra vadinamasis pilvinis nutukimas. Jo diagnostikai naudojamas LKS – liemens apimties santykis su klubų apimtimi, išreikštas procentais. Jis yra skaičiuojamas liemens apimtį dalinant iš klubų apimties.

Lentelėje pateikiame LKS vertinimą, kai yra pilvinis nutukimas:

Diagnostiniai kriterijaiLiemens apimtisLiemens/klubų santykis
Vyrai>= 94 cm> 0,9
Moterys>= 80 cm> 0,85

Kodėl sergama nutukimu?

Nutukimo atsiradimą sąlygojančias priežastis galima skirstyti į genetines, aplinkos bei specifines:

Genetiniai veiksniai

Daugelyje tyrimų įrodyta tėvų kūno masės įtaka jų vaikams. Žmogaus kūno masė, metabolizmo greitis, procentinis riebalinio audinio kiekis ir poodinio riebalinio audinio kiekis yra paveldimi. Šeimose, kuriose abu tėvai nutukę, tikimybė nutukti jų vaikams yra apie 67 %, o jei nutukęs tik vienas iš tėvų – 50 %.

Aplinkos veiksniai

Nutukimas atsiranda tuomet, kai su maistu gaunamos energijos kiekis ilgą laiką viršija išeikvojamos energijos kiekį. Taigi, labai didelę įtaką tam daro mityba ir fizinis aktyvumas.

Tai gausus kaloringo maisto vartojimas, ydingi valgymo įpročiai, nejudrus gyvenimo būdas, stresas, psichiniai veiksniai, mitybos sutrikimai ir persivalgymas, kai maistas tampa vienintele paguoda. Taip pat nustatyta, kad miego stoka daro įtaką nutukimo atsiradimui ir progresavimui.

Specifinės priežastys

Sergant nutukimu būtina patikslinti, ar tai nėra specifinės ligos ar organizmo būklės padarinys. Nutukimui įtaką gali daryti endokrininės ligos, insulinoma, Kušingo sindromas, augimo hormono nepakankamumas, hipogonadizmas, pogumburio funkcijos sutrikimas bei policistinių kiaušidžių sindromas.

Taip pat svoris gali didėti dėl kai kurių vartojamų vaistų, kaip raminančių preparatų, gliukokortikoidų bei cukrų mažinančių medikamentų.

Nutukimo keliama rizika sveikatai

Svoris turi didelę įtaką žmogaus sveikatai ir fiziniam aktyvumui, todėl, esant nutukimui, varginami raumenys, pažeidžiami sąnariai, apsunkinamas širdies darbas.

Tačiau nutukimas yra ne tik per didelis svoris, trukdantis kasdienybėje ar prastinantis socialinį gyvenimą. Per didelis riebalų susikaupimas kūne gali sąlygoti ir gretutinės nutukimo ligos atsiradimą:

  • 2 tipo cukrinį diabetą;
  • Širdies ir kraujagyslių ligas;
  • Arterinę hipertenziją;
  • Kepenų suriebėjimą;
  • Oesteoartritą;
  • Aterosklerozę;
  • Tulžies pūslės akmenligę;
  • Lipidų apykaitos sutrikimą;
  • Giliųjų venų trombozę.

Taip pat gali sukelti miego apnėją, podagrą, mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą. Su nutukimu siejamos ir kai kurios vėžio rūšys – krūtų, prostatos, inkstų, kasos, gimdos gleivinės, storosios žarnos.

Kaip gydomas nutukimas?

Nutukimui, kaip ir bet kuri kitai ligai, reikalingas tinkamas gydymas. Atsižvelgiant į tai, kokie yra nutukimo laipsniai, jis gali būti gydomas konservatyviu, medikamentiniu arba chirurginiu būdu:

Konservatyvus ir/arba medikamentinis nutukimo gydymas

Tinkamas tuomet, kai nutukimą neteisinga mityba bei fizinio aktyvumo stoka ir nesergema nei viena iš gretutinių ligų. Dažniausiai yra veiksmingi konservatyvūs svorio reguliavimo būdai, tokie kaip subalansuota ir individualiai pritaikyta mityba, sporto režimas arba medikamentinis gydymas.

Chirurginis nutukimo gydymas

Chirurginis nutukimo gydymas – tai operacijos, mažinančios skrandžio tūrį bei suvalgomo maisto kiekį ir taip efektyviai mažinančios svorį. Tokias operacijas atlieka nutukimo chirurgas. Skirtingi operacijų tipai leidžia parinkti kiekvienam tinkamiausią ir priimtiniausią metodą:

Jeigu taikytos konservatyvios gydymo priemonės, kaip tinkama mityba, sportas ar medikamentinis gydymas vaistais nedavė ilgalaikio rezultato, tuomet rekomenduojama nutukimo klinika ir konsultacija su chirurgais dėl tolimesnio nutukimo gydymo galimybių. Chirurginės operacijos atliekamos pacientams, kurių KMI yra >40 (III laipsnio nutukimas) arba >35 (II laipsnio nutukimas) ir yra sergama bent viena gretutine, dėl nutukimo atsiradusia, liga.

Inovatyvus ir neinvazinis nutukimo gydymas

Net ir esant aukštam nutukimo laipsniui, efektyviai nutukimą galima gydyti su skrandžio balionu ALLURION. Jis patalpinamas skrandyje be operacijos ir anestezijos – balionas yra nuryjamas kaip kapsulė, pripildomas fiziologinio skysčio ir tokiu būdu užima tam tikrą dalį skrandžio.

Dėl to yra suvalgoma mažiau maisto. Šį poveikį derinant su 6 mėnesių gyvenimo būdo keitimo programa bei padedant multidisciplininei gydytojų komandai gali būti pasiekiami itin geri rezultatai.