Skrandžio mažinimo operacijos

Nutukimas yra vienas didžiausių XXI amžiaus iššūkių, su kuriuo susiduria kas trečias žmogus pasaulyje. Netinkama mityba ir įpročiai, pasyvus gyvenimo būdas, stresas – tai tik kelios šios ligos priežastys. Net ir nedidelis svorio padidėjimas neigiamai veikia gyvenimo kokybę, todėl sergant nutukimu verta kuo skubiau ieškoti efektyvių problemos sprendimo būdų ir pasirūpinti savo sveikata.

Šiame straipsnyje pakalbėsime apie chirurginį nutukimo gydymą, kada jis taikomas ir kaip galima skrandžio mažinimo operacijų pagalba efektyviai ir sveikai sumažinti svorį.

Kaip nutukimas yra nustatomas?

Sužinoti, ar jums gali būti aktuali skrandžio mažinimo operacija galima naudojant kūno masės indekso (KMI) skaičiuoklę. Jos pagalba įvertinama, ar žmogus serga nutukimu ir kokio jis laipsnio, kadangi tai turi didelę reikšmę tolimesnio gydymo taktikos taikyme.

Nutukimas yra diagnozuojamas kai KMI yra ⩾ 30. Chirurginis nutukimo gydymas yra rekomenduojamas pacientams, kurie serga II laipsnio nutukimu (KMI ⩾ 35) ir turi bent vieną su nutukimu susijusią gretutinę ligą (padidėjusį kraujospūdį, cukrinį diabetą, cholesterolio padidėjimą, sąnarių, stuburo pakitimus) arba kai yra nustatomas III laipsnio nutukimas (KMI ⩾ 40).

KMI
skaičiuoklė

cm
kg
--
KMIBūklėLigų rizika
< 18,5Per mažas svorisPadidėjusi rizika
18,5–24,9Normalus svorisMinimali rizika
25–29,9AntsvorisPadidėjusi rizika
30–34,9I laipsnio nutukimasDidelė rizika
35–39,9II laipsnio nutukimasLabai didelė rizika
> 40III laipsnio nutukimasItin didelė rizika

Kodėl būtina spręsti nutukimo problemą?

Paprastai nutukimas siejamas su estetika ir grožiu. Tačiau pirmiausia reikia kalbėti apie sveikatą ir gerą savijautą. Papildomas svoris apriboja kai kurias žmogaus veiklas, judesius, gerokai sumenkina pasitikėjimą savimi, neigiamai veikia žmogaus gyvenimo kokybę ir, svarbiausia – daro įtaką pavojingų sveikatos sutrikimų ir gretutinių ligų išsivystymui.

  • Sergant nutukimu padidėja kraujospūdis ir cholesterolio kiekis kraujyje – pagrindiniai veiksniai didinantys tokių širdies ir kraujagyslių ligų kaip miokardo infarkto ar insulto išsivystymo riziką.
  • Cukrinis diabetas (II tipo). Sergant nutukimu padidinama atsparumo insulinui ir diabeto rizika.
  • Onkologiniai susirgimai. Nutukimas didina riziką susirgti gimdos, gimdos kaklelio, kiaušidžių, krūties, storosios žarnos, tiesiosios žarnos, stemplės, kepenų, tulžies pūslės, kasos, inkstų ir prostatos onkologiniais susirgimais.
  • Nevaisingumas. Nutukimas moterims gali sukelti nereaguliarius ciklus ir nevaisingumą. Vyrams ši liga gali turėti įtakos erekcijos sutrikimams.
  • Virškinimo problemos. Nutukimas padidina riziką rėmens pasireiškimui, tulžies pūslės ir kepenų ligų išsivystymui.
  • Osteoartritas. Nutukimas padidina krūvį, tenkantį sąnariams. Taip pat padidėjęs svoris skatina uždegiminius procesus organizme. Šie veiksniai skatina osteoartrito atsiradimą.
  • Miego apnėja. Tai rimtas sutrikimas, kai kvėpavimas pakartotinai sustoja ir prasideda miegant.

Kuo išsiskiria chirurginiai nutukimo gydymo metodai?

Nutukimu sergantys žmonės dažniausiai bando įvairias dietas, tačiau daugybe atvejų toks svorio mažinimas nukritusius kilogramus grąžina su kaupu. Dėl to tenka nusivilti rezultatais.

Reikia suprasti, jog nutukimas yra liga, kuri reikalauja tinkamo įvertinimo ir kompleksinio specialistų gydymo. Chirurginis nutukimo gydymas rekomenduojamas esant konkrečioms indikacijoms, jei kitos taikytos gydymo galimybės nedavė pakankamo efekto.

Toks gydymas yra vienas veiksmingiausių metodų, siekiant ilgalaikių rezultatų ir norint užkirsti kelią sveikatos sutrikimams bei gretutinėms ligoms, kurių dažnai neišvengiama laikantis dietų ar taikant kitus svorio mažinimo metodus.

Gali būti taikomi skirtingi chirurginiai būdai svorio mažinimui, dėl to svarbu su gydytoju chirurgu aptarti paciento sveikatos būklę, gretutines ligas, amžių, lūkesčius prieš pasirenkant tinkamiausią ir saugiausią svorio mažinimo operaciją.

Skrandžio mažinimo operacijos: kokios galimybės rinktis?

  • Skrandžio žiedas
    Šios operacijos metu viršutinė skrandžio dalis apjuosiama silikonine reguliuojama juosta, kuri leidžia sumažinti skrandžio tūrį. Dėl to po operacijos reikalingas mažesnis maisto kiekis jam užpildyti ir pajusti ankstyvą sotumo jausmą. Operacijos metu atlikti pokyčiai yra pilnai grįžtami – išlaikoma vientisa ir nepažeista virškinamojo trakto anatomija. Be to, maistinės medžiagos įsisavinamos natūraliai ir nereikia vartoti maistinių papildų po operacijos.
  • Skrandžio išilginė rezekcija
    Tai yra dažniausiai pasaulyje taikoma skrandžio mažinimo operacija. Jos metu pašalinus ~80 % skrandžio, suformuojamas „banano“ formos skrandis. Po operacijos reikalingas mažesnis maisto kiekis skrandžiui užpildyti ir pajusti ankstyvą sotumo jausmą. Taip pat su pašalinta skrandžio dalimi eliminuojamas alkį skatinantis hormonas – grelinas.
  • Skrandžio apylanka
    Šios operacijos metu organizme atliekami didžiausi pokyčiai – atskiriama viršutinė skrandžio dalis, suformuojant mažą skrandį, ir atliekami anatominiai virškinamojo trakto pakitimai. Dėl to suvalgytas maistas „apeina“ didžiąją skrandžio dalį, dvylikapirštę žarną ir dalį plonojo žarnyno. Maistas pradedamas virškinti vėlesniame virškinamojo trakto etape. Ši operacija pasižymi dvejopu efektu dėl skrandžio tūrio sumažinimo ir vėlyvo maisto virškinimo.

Kodėl mažėja svoris po chirurginio nutukimo gydymo?

Svorio mažėjimas po chirurginio nutukimo operacijų pasireiškia dėl skirtingų priežasčių, priklausomai nuo taikytos operacijos. Šiuo metu pasaulyje dominuoja skrandžio tūrį mažinančios operacijos (restrikcinės). Jos pasižymi mažesnėmis operacijų apimtimis, išlaikomu vientisu virškinamuoju traktu, geresniu maistinių medžiagų ir vitaminų įsisavinimu. Svorio mažėjimas po restrikcinių išilginės skrandžio rezekcijos ir skrandžio žiedo operacijų pasireiškia dėl skrandžio tūrio sumažinimo. Dėl to reikalingas mažesnis maisto kiekis jam užpildyti ir sukuriamas ankstyvas sotumo jausmas bei ilgalaikis kalorijų deficitas. Taikant skrandžio išilginę rezekciją taip pat eliminuojamas „alkio“ hormonas grelinas. Per pirmus dvejus metus po šių operacijų numatomas 60-70 % perteklinės kūno masės sumažėjimo efektas.

Įvertinus paciento amžių, KMI, gretutines ligas, sveikatos būklę ir praeityje atliktas operacijas gali būti rekomenduojamos operacijos, pasižyminčios ne tik restrikciniu, bet ir malabsorbciniu efektu (skrandžio apylankos operacija). Šių operacijų metu atlikus anatominius pakitimus virškinamajame trakte, suvalgytas maistas nebepatenka į dalį virškinamojo trakto jį „apeidamas“, yra pradedamas virškinti vėliau ir žarnyne įsisavinamas mažesnis jo kiekis. Taip sukuriamas kalorijų deficitas ir svorio mažėjimas. Po operacijų, kurios pasižymi malabsorbciniu efektu, svarbu užtikrinti tinkamą ilgalaikį reikalingų maistinių medžiagų įsisavinimą, dėl to privaloma vartoti vitaminus ir papildus (geležies, kalcio preparatus, vitaminus – C, D, B12). Per pirmus dvejus metus po šių operacijų dėl dvejopo efekto yra numatomas iki 80 % perteklinės kūno masės sumažėjimas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokia skrandžio mažinimo operacijos kaina?

Skrandžio mažinimo operacijos kaina Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draustiems žmonėms gali būti kompensuojama valstybės. Yra atliekamos 3 skirtingos skrandžio mažinimo operacijos. Priklausomai nuo pasirinktos operacijos tipo, kompensuojama kaina yra apie 1600–1700 Eur, pilna kaina – apie 4200–5500 Eur.

Ar skiriasi skrandžio mažinimo operacijos kainos?

Taip, skirtingų skrandžio operacijų kainos šiek tiek skiriasi. Taip pat, Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draustiems žmonėms operacijos kaina gali būti kompensuojama valstybės.
  • Skrandžio žiedas – kompensuojama kaina – 1690 Eur, pilna kaina – 4200 Eur.
  • Skrandžio rezekcija – kompensuojama kaina – 1600 Eur, pilna kaina – 5300 Eur.
  • Skrandžio apylanka – kompensuojama kaina – 1700 Eur, pilna kaina – 5500 Eur.

Nuo ko priklauso skrandžio mažinimo operacijos kaina?

Skirtingų skrandžio operacijų kainos šiek tiek skiriasi – tai priklauso nuo to, kokį operacijos tipą pasirinksite. Taip pat, Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draustiems žmonėms operacijos kaina gali būti kompensuojama valstybės.

Kaip atliekama skrandžio mažinimo operacija?

Skrandžio mažinimo operacijos metu yra taikoma bendrinė nejautra ir chirurginiu būdu sumažinamas skrandžio tūris ir/arba pakeičiamas maisto įsisavinimo kelias.