Kaip pašalinti odos klostes, susidariusias po didelio svorio netekimo?

Odos klostės

Spalio 14, 2021

Nors pastaruoju metu sveika gyvensena itin populiari, tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje daugėja nutukimą ar didelį antsvorį turinčių žmonių. Kad atsikratytų perteklinio svorio, jie dirba su nutukimo gydymo specialistais ar pasiryžta skrandžio mažinimo operacijai. Rezultatai po jų – keičiantys gyvenimą, tačiau kartais su jais gali atsirasti ir kitų padarinių. Vienas jų – odos klosčių susidarymas. Kaip jų išvengti ir kokiais būdais šalinamos odos klostės?


Kodėl susidaro perteklinės odos klostės?

Oda yra didžiausias mūsų kūno organas, sudarantis apsauginį barjerą nuo aplinkos. Vidinį odos sluoksnį sudaro baltymai, įskaitant kolageną ir elastiną. Kolagenas sudaro 80 % mūsų odos struktūros – suteikia stangrumo, o elastinas padeda odai išlikti elastingai.

Priaugus svorio padidėja riebalinė masė pilvo ir kitose kūno srityse. Dėl savo elastingumo savybių oda išsiplečia, atkartodama pakitusias kūno formas. Tą pačią odos savybę plėstis matome ir nėštumo metu, kai oda prisitaiko prie moters kūno pokyčių. Tačiau nėštumo metu ji tempiama sąlyginai trumpą laikotarpį. Dėl to po kūdikio gimimo išsiplėtusi oda susitraukia per kelis mėnesius.

Dauguma antsvorį turinčių ir nutukimu sergančių žmonių su šia problema gyvena jau daugelį metų – dažniausiai nuo vaikystės ar paauglystės. Kai ištempta oda tokia išlieka ilgą laiką, pažeidžiamos kolageno ir elastino skaidulos. Tai daro įtaką odos stangrumo ir elastingumo savybių mažėjimui. Todėl stipriai sumažinus kūno svorį susidaro perteklinė oda. Kokie veiksniai lemia perteklinės odos susidarymą? ⬇

 • lgalaikis antsvoris. Kuo ilgiau žmogus turi antsvorį ar serga nutukimu, tuo daugiau elastino ir kolageno praras jo oda, bus suglebusi bei neelastinga.
 • Didelis svorio netekimas per trumpą laikotarpį. Netekus didelės kūno masės (~50 kg) per trumpą laikotarpį, susidarys didesnis perteklinės odos kiekis – oda nespėja prisitaikyti prie greitų kūno kontūrų pokyčių. Todėl netekus daug svorio po chirurgionio nutukimo gydymo, oda suglemba ir atsiranda daug klosčių.
 • Amžius. Vyresnio žmogaus odoje yra mažiau kolageno nei jauno žmogaus. Didelis kolageno sumažėjimas dažniausiai pastebimas perkopus 40–tuosius gyvenimo metus.
 • Genetika. Genai turi įtakos odos reakcijai į svorio padidėjimą ir sumažėjimą.
 • Saulės poveikis. Įrodyta, kad lėtinis ultravioletinių spindulių poveikis sumažina odos kolageno ir elastino gamybą bei sąlygoja ankstyvą odos senėjimą.
 • Rūkymas. Rūkymas sumažina kolageno gamybą ir pažeidžia esamą kolageną, todėl oda tampa suglebusi.

Kaip atsikratyti nepageidaujamų odos klosčių?

Susidariusi perteklinė oda dėl didelio svorio netekimo sukelia fizinių ir emocinių iššūkių. Odos perteklius gali būti nepatogus bei trukdyti kasdieniam gyvenimui. Tai mažina fizinį aktyvumą, gali pasireikšti odos sudirginimas, emocinis nepasitenkinamas savo kūno įvaizdžiu bei prasta savijauta ir nuotaika.

Jei svorio netekote mažai ar vidutiškai ir jums pasireiškė tik nedidelis perteklinės odos susidarymas – tokiu atveju įmanoma odos būklę pagerinti natūraliomis priemonėmis:

 • Reguliarus padidintas fizinis aktyvumas. Treniruočių metu ne tik sudeginsite daugiau kalorijų. Reguliari fizinė veikla yra vienas efektyviausių būdų auginti raumenų masę tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms. Raumenų masės padidėjimas daro teigiamą įtaką išvaizdos pokyčiams bei gali sumažinti „nukarusios“ odos kiekį.
 • Mityba. Tam tikros maistinės medžiagos skatina kolageno ir kitų sveikos odos komponentų gamybą.
  • Baltymai. Pakankamas baltymų kiekis yra gyvybiškai svarbus sveikai odai, o aminorūgštys – lizinas ir prolinas atlieka tiesioginį vaidmenį gaminant kolageną.
  • Vitaminas C. Reikalingas kolageno sintezei, taip pat padeda apsaugoti odą nuo saulės žalos.
  • Omega–3 riebalų rūgštys. Gali padėti padidinti odos elastingumą bei sumažinti uždėgiminius procesus organizme. Tačiau suvartoti rekomenduojamas dvi kapsules per dieną – nepakaks. Siekiant rezultato jūs turėtumėte gauti nors 2–3g Omega–3 riebalų rūgščių (būtent EPR + DHR) per dieną.
  • Vanduo. Gera organizmo hidratacija gali pagerinti odos išvaizdą bei pridrėkinti odą.
  • Kolagenas. Siekiant stangresnės ir sveikesnės odos, rekomenduojama vartoti kolageną. Natūralus kolageno šaltinis yra, pavyzdžiui, kaulų sultinys. Tačiau taip pat galima vartoti tokius maisto papildus, kaip hidrolizuotas kolagenas, kurio pasisavinimas yra 2 kartus geresnis už nehidrolizuoto. Kolagenas bei su jo sudėtyje esančios amino rūgštys (prolinas, hidroksiprolinas) tiesiogiai skatina kolageno sintezės procesus odoje. Taip pat peptidai (di- ir tri-) aktyvuoja odoje esančius fibroblastus, reikalingus hialoruno rūgšties gamybai.
 • Stangrinamieji kūno kremai. Daugelyje „stangrinamųjų“ kremų yra kolageno ir elastino. Nors šie kremai  gali šiek tiek padidinti odos stangrumą, kolageno ir elastino molekulės yra per didelės, kad būtų absorbuojamos per odą. Kolagenas turi būti įsisavinamas iš vidaus.
 • Kūno kontūravimo procedūros. Esant mažam perteklinės odos susidarymui po didelio svorio netekimo galimos kūno kontūravimo procedūros. Tokios, kurios nėra intervencinės, tačiau padedančios pasiekti norimo rezultato. Tokioms procedūroms gali būti naudojama kriolipolizė, infraraudonųjų spindulių, radijo dažnių, ultragarso ir masažo deriniai.


Esant dideliam perteklinės odos kiekiui, minimalių priemonių gali nepakakti. Tokiu atveju, kai paciento svoris stabilizuojasi, rekomenduojama kūno kontūravimo chirurgija perteklinės odos pašalinimui. Šios operacijos metu pašalinamas susidaręs perteklinės odos ir riebalinio audinio kiekis. Priklausomai nuo probleminės kūno srities, atliekamos tos srities korekcinė operacija – pilvo, kojų, rankų, krūtų ar kitų probleminių sričių. Kūno kontūravimo operacija yra labiausiai paplitusi ir efektyviausia procedūra, skirta pašalinti perteklinę odą, atsiradusią po didelio svorio netekimo.

Sužinokite mūsų naujienas,
gydytojų patarimus ir akcijas pirmieji

Norite pradėti pokyčius?

Registruokitės nemokamai konsultacijai ir CALORYCARE komandos gydytojai įvertinę jūsų būklę pasiūlys geriausią ilgalaikį sprendimą svoriui mažinti.