Ką reikėtų apsvarstyti prieš pasirenkant nutukimą gydančią operaciją?

Balandžio 15, 2021

Sergantys nutukimu ir turintys didelį antsvorį dažnai informacijos apie nutukimą gydančias operacijas ieško internete ir viešoje erdvėje. Deja, šiandien nesunku pasimesti dideliame informacijos sraute, todėl lengviausias kelias prieš apsisprendžiant dėl gydymo pasirinkimo – operacijas atliekančių chirurgų konsultacija.

Gydytojo kabinete išgirsite patikimą informaciją ir gausite visus atsakymus į jums rūpimus klausimus. Visgi į lemiamą klausimą „kokią operaciją pasirinkti“, turi atsakyti pats pacientas.

CALORYCARE gyd. chirurgas Edvardas Brimas sako, kad nėra vienos universalios, visiems tinkančios operacijos, todėl ją reikia pritaikyti individualiai, pagal paciento poreikius ir būklę. Jei šiuo metu kaip tik svarstote, kokį dažniausiai rekomenduojamą nutukimo gydymo būdą (skrandžio išilginės rezekciją, skrandžio žiedo operaciją ar skrandžio apylankos operaciją) pasirinkti, gydytojas pateikia keletą kriterijų, kuriuos reikėtų apsvarstyti.

Kūno masės indeksas (KMI)

Kūno masės indeksas (KMI) yra kriterijus, kurį reikia įvertinti pirmiausia. Chirurginis nutukimo gydymas gali būti taikomas žmonėms, kurių KMI didesnis nei 30, su sąlyga, kad iki tol taikytos konservatyvios nutukimo gydymo priemonės (dieta, fizinio aktyvumo skatinimas, medikamentinis gydymas) nesuteikė norimo rezultato. Kokios chirurginio nutukimo gydymo operacijos tinkamiausios pagal KMI?

· Kai nustatomas I arba II laipsnio nutukimas (KMI < 40), rekomenduojama taikyti restrikcines (skrandžio tūrį mažinančias) operacijas – skrandžio išilginę rezekciją ar skrandžio žiedo operaciją.

· Kai nustatomas III laipsnio nutukimas (KMI > 40), verta apsvarstyti ir didesnės apimties, malabsorbciniu (mažesnį maistinių medžiagų įsisavinimą sąlygojančiu) keliu veikiančių operacijų pasirinkimą, pavyzdžiui, skrandžio apylankos operaciją.

Amžius

Ilgalaikiam nutukimo gydymo planavimui amžius yra itin svarbus aspektas. Pacientams, kurių amžius nesiekia 40 metų, rekomenduojamos restrikcinės operacijos (skrandžio išilginė rezekcija, skrandžio žiedo operacija), po kurių galima taikyti pakartotines, skirtingu mechanizmu svorį mažinančias operacijas. Po restrikcinių operacijų išlaikomas virškinimo trakto vientisumas, todėl ateityje, esant poreikiui, galima pasiekti reikšmingą svorio sumažėjimą po pakartotinio chirurginio gydymo.

Planuojamas nėštumas

Nėštumą planuojančioms moterims nerekomenduojama taikyti skrandžio apylankos operacijos. Atliktų klinikinių studijų metu pastebėta, kad moterų naujagimiai gimsta mažesnio svorio, kurį sukelia nepilnavertis maistinių medžiagų įsisavinimas moters organizme.

Mityba po skrandžio mažinimo operacijos

Svarbu apsvarstyti, kaip keisis paciento gyvenimo kokybė ir mityba po operacijos – ar jis galės prisitaikyti prie naujų taisyklių? Pavyzdžiui, lyginant su kitomis tokio tipo operacijomis, po skrandžio žiedo operacijos atsirandantys valgymo pokyčiai yra reikšmingesni. Po jos maistas turi būti valgomas iš lėto ir gerai kramtomas – tai pagrindinis mitybos principas, prie kurio pacientui tenka prisitaikyti.

Dėl atliktų fiziologinių pakitimų, po skrandžio išilginės rezekcijos ir skrandžio apylankos operacijų kinta geležies, folio rūgšties, kalcio, vitaminų B12, B1 ir D įsisavinimas organizme. Dėl to bent pirmaisiais metais po operacijos rekomenduojama vartoti papildus, kurie užtikrintų pakankamą šių medžiagų įsisavinimą. Taip pat reikėtų profilaktiškai atlikti tyrimus ir stebėti, ar jų netrūksta. Jei pacientui atlikta skrandžio apylankos operacija, vartoti papildus ir atlikti tyrimus reikėtų visą likusį gyvenimą. Palaikyti šių medžiagų normą organizme labai svarbu, nes jų stygius gali sukelti šalutinių reiškinių pasireiškimą: plaukų slinkimą, nagų skilinėjimą, anemiją, osteoporozę ir kt.

Gretutinės ligos

· Opaligė. Jei praeityje pacientui buvo nustatyta dvylikapirštės žarnos arba skrandžio opaligė, patariama rinktis operacijas, po kurių įmanomas endoskopinis ištyrimas ir gydymas atsinaujinus šiam susirgimui. Tai skrandžio išilginė rezekcija ir skrandžio žiedo operacija.

· Mažakraujystė. Žmonėms su praeityje nustatyta mažakraujyste nerekomenduojamos operacijos, po kurių yra trikdomas geležies įsisavinimas virškinamajame trakte, ir operacijos, turinčio didesnę kraujavimo riziką. Tai skrandžio išilginė rezekcija bei skrandžio apylankos operacija.

· GERL (gastroezofaginio refliukso liga). Pacientams, kuriems buvo nustatyta GERL, nerekomenduojama taikyti skrandžio išilginės rezekcijos, kadangi šios operacijos metu atliekami fiziologiniai pakitimai gali sukelti didesnį GERL simptomų pasireiškimą.

· Metabolinis sindromas. Tai dėl rezistencijos insulinui atsirandantys simptomai, nulemiantys medžiagų apykaitos sutrikimus ir gretutinių ligų pasireiškimą. Mokslinių tyrimų metu pastebėta, kad atsakas metabolinio sindromo sukeliamų gretutinių ligų gydymui yra veiksmingiausias po skrandžio apylankos operacijos. Dėl to nustačius didelio laipsnio nutukimą ir metabolinį sindromą, verta apsvarstyti tokio operacinio gydymo pasirinkimą.

Alergijos

Prieš pasirenkant tinkamiausią nutukimą gydančią operaciją, svarbu atsižvelgti į praeityje pasireiškusias alergines reakcijas. Pavyzdžiui, prieš renkantis skrandžio žiedo operaciją reikėtų pasitikrinti, ar praeityje nebuvo pasireiškusi neigiama reakcija silikonui. Prieš skrandžio išilginės rezekcijos ir skrandžio apylankos operacijas būtina įvertinti, ar neturite alergijų vitaminams ir papildams, kurie bus skiriami po gydymo.

Skrandžio žiedo reguliavimas

Kad būtų pasiektas maksimalus svorio sumažėjimas, po skrandžio žiedo operacijos du pirmuosius metus reikėtų numatyti 3–4 skrandžio žiedo reguliavimo procedūras. Jei planuojate šią operaciją atlikti atokiau nuo savo nuolatinės gyvenamosios vietos, pasidomėkite, ar reguliavimo procedūras galėsite patogiai atlikti prieinamoje gydymo įstaigoje. Jei tai sukelia papildomą diskomfortą, patariame apsvarstyti kitas operacijas.


Sužinokite mūsų naujienas,
gydytojų patarimus ir akcijas pirmieji

Norite pradėti pokyčius?

Registruokitės nemokamai konsultacijai ir CALORYCARE komandos gydytojai įvertinę jūsų būklę pasiūlys geriausią ilgalaikį sprendimą svoriui mažinti.