Klausimai apie svorio mažinimo procedūras

Skrandžio balionas Allurion

Kas yra Allurion balionas?

Allurion – tai pirmasis pasaulyje skrandžio balionas, kuriam įdėti į skrandį ar pašalinti iš jo nereikia operacijos, endoskopijos ar anestezijos*. Balionas patenka į skrandį per 20 minučių trunkantį vizitą klinikoje. Maždaug po 16 savaičių jis savaime išsileidžia ir natūraliai pasišalina be jokių medicininių procedūrų.

* Retais atvejais Allurion balionui pašalinti gali prireikti endoskopinės arba chirurginės intervencijos.

Kaip veikia Allurion balionas?

Balionas užima dalį skrandžio tūrio ir skatina svorio mažėjimą, nes sotumo jausmas atsiranda anksčiau ir išlieka ilgiau, o suvartojamo maisto (kalorijų) kiekis mažėja per kiekvieną valgį1.

1. Jamal et al. Obes Surg. 2019 Apr; 29(4): 1236–1241.

Kiek svorio numesiu su Allurion programa?

Klinikiniai tyrimai parodė, kad pacientai per pirmus keturis Allurion programos* mėnesius vidutiniškai gali numesti 10–15 kg arba 10–15 % bendro kūno svorio1–4

* Pacientų rezultatai gali būti skirtingi. Mažai daliai pacientų gydymas gali būti neveiksmingas.

1. Jamal et al. Obes Surg. 2019 Apr; 29(4): 1236–1241.

2. Ienca et al. Abstract 237, presented at IFSO 2019, Madrid, Spain.

3. Raftopoulos and Giannakou. SOARD. 2017 Jul; 13(7): 1174–1182.

4. Abu Dayyeh BK. Gastrointestinal Endoscopy. 2015; 82(3): 425–438.

Kas vyksta procedūros dieną?

Pacientas praryja kapsulę, kurioje yra skrandžio balionas su pritvirtintu plonu kateteriu. Kai rentgenologiniu tyrimu patvirtinama, kad kapsulė yra skrandyje, balionas per kateterį pripildomas 550 ml skysčio. Pripildžius balioną, kartojamas rentgenologinis tyrimas ir įsitikinama, kad balionas yra visiškai pripildytas. Ši procedūra klinikoje trunka apie 20 minučių.

Ar sunku nuryti kapsulę?

99,9 % žmonių sėkmingai nuryja kapsulę su Allurion balionu. Jei savarankiškai nuryti kapsulę sunku, gydytojas padeda švelniai sustandindamas kateterį specialiu prietaisu ir stumdamas kapsulę1.

1. Ienca et al. Abstract 237, presented at IFSO 2019, Madrid, Spain.

Kokios galimos nepageidaujamos reakcijos po baliono implantacijos?

Po baliono implantacijos kai kuriems žmonėms pasireiškia pykinimas, pilvo spazmai, retkarčiais vėmimas. Daugeliu atvejų šie simptomai yra gerai kontroliuojami vartojant gydytojo paskirtus vaistus1–2.

1. Raftopoulos and Giannakou. SOARD. 2017 Jul; 13(7): 1174–1182.

2. Abu Dayyeh BK. Gastrointestinal Endoscopy. 2015; 82(3): 425–438.

Kiek laiko trunka grįžti į normalią veiklą po baliono implantacijos?

Laikydamiesi gydytojo rekomendacijų, daugelis žmonių į normalią veiklą gali grįžti po implantacijos praėjus dienai ar dviem. Kai kurie žmonės gali patirti ilgesnį šalutinį poveikį. Po implantacijos rekomenduojama numatyti kelias laisvas dienas arba šią procedūrą planuoti penktadienį.

Kaip balionas pašalinamas?

Maždaug po 16 savaičių baliono viduje esantis vožtuvas savaime atsidaro, balionas išsileidžia ir natūraliai pasišalina per virškinamąjį traktą be jokios papildomos procedūros*.

* Retais atvejais Allurion balionui pašalinti gali prireikti endoskopinės arba chirurginės intervencijos.

Ar yra taikomi kokie nors mitybos ribojimai?

Allurion programoje netaikomi absoliutūs mitybos ribojimai. Vis dėlto, norėdamas užtikrinti maksimalų svorio sumažėjimą ir komfortą, gydytojas dietologas kiekvienam pacientui sudaro individualų mitybos planą ir pateikia rekomendacijas.

Kas vyksta pasišalinus balionui?

Balionui pasišalinus, Allurion programa trunka dar 1 mėnesį pacientą prižiūrint programos gydytojų komandai. Pasibaigus programai, pacientai išlaiko sukurtus naujus sveikos gyvensenos įpročius. Remiantis klinikiniu tyrimu, kuriame dalyvavo 95 pacientai, nustatyta, kad 72 % atvejų Allurion programos laikotarpiu sumažėjęs svoris išlieka 12 mėnesių pasibaigus programai1

1. Jamal et al. Obes Surg. 2019 Apr; 29(4): 1236–1241.

Ar įrodyta, kad Allurion programa yra geriau nei dietų laikymasis?

Naujausių klinikinių tyrimų duomenimis, 16 savaičių intensyvią gyvensenos keitimo programą (mitybos ir fizinio aktyvumo) derinant kartu su Allurion balionu, pastebėtas reikšmingesnis svorio sumažėjimas, palyginti su sumažėjimu pakeitus tik gyvenseną*1.

* Allurion balionas turi būti naudojamas tik kartu su stebima mitybos ir elgsenos keitimo programa. Rekomenduojame 6 mėnesių paciento stebėjimo programą. Programos trukmė gali būti keičiama remiantis gydytojo rekomendacijomis arba taikantis prie paciento poreikių.

1. Raftopoulos et al. Abstract 1978. Presented at ACS 2019, San Francisco, United States.

Kokia skrandžio baliono kaina?

Allurion skrandžio baliono ir svorio mažinimo programos kaina – 2800 Eur. Į programą įeina:
  • Skrandžio baliono implantacija;
  • Gydytojų komandos priežiūra prieš implantaciją ir po jos;
  • 6 mėn. trukmės gydytojų dietologų priežiūra;
  • Allurion telefono programėlė pažangai stebėti;
  • Naujos kartos kūno analizės svarstyklės;

Nuo ko priklauso skrandžio baliono kaina?

Allurion skrandžio baliono ir svorio mažinimo programos kaina yra fiksuota ir nekintanti – 2800 Eur.

Ar skiriasi skrandžio baliono kainos?

Ne, nesiskiria. Allurion skrandžio baliono ir programos kaina yra fiksuota ir nekintanti – 2800 Eur.

Ar galima už skrandžio balioną išsimokėti lizingu?

Taip, skrandžio baliono procedūrą galite įsigyti išsimokėtinai.

Skrandžio žiedas

Kam tinkama ši procedūra?

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja gydyti nutukimą operaciniu būdu, kai:
  • kūno masės indeksas yra didesnis nei 35 ir yra viena ar kelios su nutukimu susijusios gretutinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidintas cholesterolio kiekis, miego apnėja ir t.t.);
  • kūno masės indeksas yra didesnis nei 40, esant ar neesant jokių kitų su nutukimu susijusių susirgimų.
Operacinis gydymas gali būti rekomenduojamas ir tada, kai yra mažesnio laipsnio nutukimas (KMI < 35), kai kitos nutukimo gydymo priemonės (dietos, fizino krūvio didinimas, elgsenos modifikavimas, medikamentai) nedavė efekto.

Kodėl kai kuriems asmenims reikalinga nutukimo operacija?

Nutukimas yra kompleksinė sveikatos būklė, susijusi su daugybe komplikacijų, kurios paveikia daugumą skirtingų organų sistemų skirtingais būdais. Yra įrodyta, kad svorio mažinimas po operacijos yra susijęs su kliniškai svarbia nauda daugeliui šių sveikatos problemų spręsti:
  • Didelis svorio netekimas daro teigiamą poveikį kraujospūdžiui, ypač pagerina širdies veiklą ir sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
  • Susijęs su kliniškai reikšmingu nuolatiniu trigliceridų sumažėjimu ir DTL cholesterolio, dar žinomo kaip „gerojo“ cholesterolio, padidėjimu.
  • Chirurgija gali būti ypač tinkama pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, kadangi šių pacientų glikemijos kontrolė tampa geresnė, lyginant su pacientais, kurie gydomi vien vaistais arba cukrinis diabetas išgydomas.
  • Nutukimas yra pagrindinis osteoartrito rizikos veiksnys. Svoriui mažėjant žymiai sumažėja krūvis atramos aparatui ir sumažina arba panaikina skausmus.
  • Obstrukcinė miego apnėja ir nutukimo hipoventiliacijos sindromas paprastai išnyksta.
  • Pooperacinis svorio sumažėjimas taip pat susijęs su reikšmingu astmos simptomų pagerėjimu.
  • Svorio mažėjimas ženkliai gerina lytinį aktyvumą ir funkciją.
  • Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas - tyrimai rodo, kad ilgalaikis svorio sumažinimas ne tik pagerina su sveikata susijusią gyvenimo kokybę, bet ir daro labai teigiamą poveikį paciento savivertei, bendrai psichologinei būklei.

Kokie pagrindininiai skirtumai lyginant skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operaciją su kitomis nutukimo operacijomis?

Skrandžio juosta yra vienintelė pilnai grįžtama ir mažiausiai invazyvi nutukimo operacija, nes virškinimo sistema išlieka vientisa, nepašalinami organai ar jų dalys, nepakeičiama žmogaus organų anatomija. Remiantis tyrimais, ankstyvųjų komplikacijų dažnis yra mažiausias, tačiau skrandžio juosta turi didesnį vėlyvesnių komplikacijų dažnį. Po šio operacijos pooperacinis laikas klinikoje yra trumpiausias. Tai vienintelė individualizuojama operacija, nes skrandžio juostą galima reguliuoti ir pritaikyti konkretiems paciento poreikiams. Po šios operacijos nereikalingas papildų vartojimas.

Koks yra pooperacinis laikotarpis?

Esant gerai būklei, pacientai iš klinikos išrašomi praėjus 1–2 dienoms po operacijos. Paciento svoris mažėja palaipsniui. Siekdami geriausių rezultatų ir mažindami pooperacinių komplikacijų riziką, pacientai pirmąsias 4 sav. turi laikytis specialios dietos. Jos metu rekomenduojamas perėjimas nuo skysto į įprastinį maistą 3–4 sav. bėgyje.

Dalyvavimas socialiniame gyvenime ir aktyvūs pomėgiai taip pat yra svarbūs paciento naujojo gyvenimo būdo aspektai.

Kokios galimos procedūros komplikacijos?

Komplikacijų riziką galima sumažinti pasirinkus patyrusį gydytoją ir griežtai laikantis rekomendacijų. Rizika žymiai sumažėja, jei pacientas atsisako žalingų įpročių.

Galimos komplikacijos:

  • Skrandžio viršutinės dalies išsiplėtimas gali pasireikšti pilvo skausmu, pykinimu, vėmimu ir apsunkintu valgymu. Tai galima gydyti neoperaciniu būdu, reguliuojant juostos apimtį.
  • Rėmuo, kuris gydomas skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais.
  • Po visų operacijų, kurios atliekamos bendrinėje nejautroje gali susidaryti krešuliai kraujagyslėse, tam pooperaciniame laikotarpyje skiriami krešėjimą mažinantys vaistai.
  • Infekcija po chirurginės procedūros – gali pasireikšti pilvo ertmės arba pooperacinėse žaizdose. Pastebėjus infekcijos požymius, pacientas turėtų kreiptis į gydymo įstaigą.
  • „Skrandžio žiedo“ pragula (penetracija). Tai reta komplikacija, pasireiškianti iki 1 % atvejų, kurios metu skrandžio juosta praguli skrandžio sienelę. Ši komplikacija dažniausiai šalinama endoskopiniu būdu, be operacijos.

Ar skrandžio juostą reikėtų kada nors pašalinti?

Nereikia, nes skrandžio reguliuojama juosta sukurta taip, kad tarnautų visą gyvenimą. Tai patvirtina ir klinikiniai tyrimai. Skrandžio juostą galima pašalinti, tačiau yra didelė tikimybė, kad kūno masė pradės didėti.

Kada yra reikalingas skrandžio žiedas?

Skrandžio žiedo procedūra yra atliekama tuomet, kai pacientas serga nutukimu ir visos konservatyvios svorio mažinimo priemonės (mityba, sportas, medikamentinis gydymas) buvo neveiksmingos. Skrandžio žiedo procedūra atliekama, kai paciento:
  • KMI didesnis nei 35 ir yra viena ar kelios su nutukimu susijusios gretutinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidintas cholesterolio kiekis, miego apnėja ir t.t.);
  • KMI didesnis nei 40, esant ar nesant jokių kitų su nutukimu susijusių susirgimų.

Kokie skrandžio žiedo privalumai?

Skrandžio žiedas yra vienintelė pilnai grįžtama ir mažiausiai invazyvi nutukimo operacija. Taip pat, tai vienintelė individualizuojama operacija, nes skrandžio juostą galima reguliuoti ir pritaikyti konkretiems paciento poreikiams.

Ar skrandžio žiedas saugus ir efektyvus?

Skrandžio žiedas – visiškai saugus ir efektyvus chirurginio svorio mažinimo būdas. Tai vienintelė procedūra, minimaliai invazyvi ir nesukelianti jokių negrįžtamų fizinių pokyčių. Po procedūros pacientams pavyksta atsikratyti net 50–60 % perteklinio svorio.

Kaip atliekama skrandžio žiedo operacija?

Skrandžio žiedo operacija atliekama taikant bendrinę nejautrą per mažus pjūvius, todėl nelieka didelio rando. Minimaliai invazyvios operacijos metu implantuojamas skrandžio žiedas. Jis yra užpildomas fiziologiniu skysčiu, todėl vėliau žiedą galima individualiai reguliuoti.

Skrandžio rezekcija

Kam tinkama ši procedūra?

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja gydyti nutukimą operaciniu būdu, kai:
  • kūno masės indeksas yra didesnis nei 35 ir yra viena ar kelios su nutukimu susijusios gretutinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidintas cholesterolio kiekis, miego apnėja ir t.t.);
  • kūno masės indeksas yra didesnis nei 40, esant ar nesant jokių kitų su nutukimu susijusių susirgimų.
Operacinis gydymas gali būti rekomenduojamas ir tada, kai yra mažesnio laipsnio nutukimas (KMI < 35), kai kitos nutukimo gydymo priemonės (dietos, fizino krūvio didinimas, elgsenos modifikavimas, medikamentai) nedavė efekto.

Kam netinkama ši procedūra?

Ši operacija nerekomenduojama pacientams, kuriems yra nustatytas gastroezofaginis refliuksas (GERL), kuris pasireiškiantis rėmeniu, skausmu už krūtinkaulio, atpylimu, erozijomis stemplėje ir sergant anemija dėl geležies trūkumo.

Kodėl kai kuriems asmenims reikalinga nutukimo operacija?

Nutukimas yra kompleksinė sveikatos būklė, susijusi su daugybe komplikacijų, kurios paveikia daugumą skirtingų organų sistemų skirtingais būdais. Yra įrodyta, kad svorio mažinimas po operacijos yra susijęs su kliniškai svarbia nauda daugeliui šių sveikatos problemų spręsti:
  • Didelis svorio netekimas daro teigiamą poveikį kraujospūdžiui, ypač pagerina širdies veiklą ir mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
  • Susijęs su kliniškai reikšmingu nuolatiniu trigliceridų sumažėjimu ir DTL cholesterolio, dar žinomo kaip „gerojo“ cholesterolio, padidėjimu.
  • Chirurgija gali būti ypač tinkama pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, kadangi šių pacientų glikemijos kontrolė tampa geresnė, lyginant su pacientais, kurie gydomi vien vaistais arba cukrinis diabetas išgydomas.
  • Nutukimas yra pagrindinis osteoartrito rizikos veiksnys. Svoriui mažėjant žymiai sumažėja krūvis atramos aparatui ir sumažina arba panaikina skausmus.
  • Obstrukcinė miego apnėja ir nutukimo hipoventiliacijos sindromas paprastai išnyksta.
  • Pooperacinis svorio sumažėjimas taip pat susijęs su reikšmingu astmos simptomų pagerėjimu.
  • Svorio mažėjimas ženkliai gerina lytinį aktyvumą ir funkciją.
  • Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – tyrimai rodo, kad ilgalaikis svorio mažinimas ne tik pagerina su sveikata susijusią gyvenimo kokybę, bet ir daro labai teigiamą poveikį paciento savivertei, bendrai psichologinei būklei.

Kokie pagrindininiai skirtumai lyginant „Sleeve“ gastrektomiją su kitomis nutukimo operacijomis?

Skrandžio išilginė rezekcija yra šiuo metu dažniausiai atliekama nutukimo operacija pasaulyje. Šios operacijos metu pašalinama ¾ skrandžio, padaromas „rankovės“ formos skrandis, todėl sumažėja jo tūris ir sotumas jaučiamas po mažesnių maisto porcijų. Operacijos metu pašalinama skrandžio dalis, kurioje gaminamas alkio hormonas grelinas. Dėl to sumažėja noras valgyti. Po operacijos rekomenduojama vartoti papildus, turinčius geležies, vitaminų D, B12 ir kalcio. Norint kontroliuoti šių medžiagų trūkumą ir maisto papildų poreikį, patariama atlikti kraujo tyrimą bent kartą per metus.

Po šios operacijos žmogaus organizme nelieka svetimkūnio, kuris gali sukelti vėlyvąsias pooperacines komplikacijas, nereikalingos skrandžio žiedo reguliavimo procedūros.

Pašalinus 3/4 skrandžio, išlieka didesnė ankstyvųjų komplikacijų rizika, lyginant su skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operacija, o atlikti pakitimai po šios operacijos yra negrįžtami.

Koks yra pooperacinis laikotarpis?

Esant gerai būklei, pacientai iš klinikos išrašomi praėjus 2–3 dienoms po operacijos. Paciento svoris mažėja palaipsniui. Siekdami geriausių rezultatų ir mažindami pooperacinių komplikacijų riziką, pacientai pirmąsias 6 sav. turi laikytis specialios dietos. Jos metu rekomenduojamas perėjimas nuo skysto į įprastinį maistą 4–6 sav. bėgyje.

Dalyvavimas socialiniame gyvenime ir aktyvūs pomėgiai taip pat yra svarbūs paciento naujojo gyvenimo būdo aspektai.

Kokios galimos procedūros komplikacijos?

Komplikacijų riziką galima sumažinti pasirinkus patyrusį gydytoją ir griežtai laikantis rekomendacijų. Rizika žymiai sumažėja, jei pacientas atsisako žalingų įpročių.

Galimos komplikacijos:

  • Mechaninės siūlės nesandarumas po operacijos (1–2 %).
  • Kraujavimas po operacinio gydymo (iki 1%).
  • Rėmuo, kuris dažniausiai gydomas skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais.
  • Po visų operacijų, kurios atliekamos bendrinėje nejautroje, gali susidaryti krešuliai kraujagyslėse, tam prieš operaciją ir po jos skiriami krešėjimą mažinantys vaistai.
  • Infekcija po chirurginės procedūros gali pasireikšti pilvo ertmės arba pooperacinėse žaizdose. Pastebėjus infekcijos požymius, pacientas turėtų kreiptis į gydymo įstaigą.
  • Dempingo sindromas atsiranda, kai maistas labai greitai patenka iš skrandžio į plonąją žarną. Pasireiškia bendru silpnumu, sąmonės pritemimu, svaigimu, prakaitavimu, kartais pilvo pūtimu, skausmu, viduriavimu ir vėmimu. Dempingo sindromo galima išvengti koreguojant porcijų dydį ir atsargiai pasirenkant produktus, vengiant valgyti saldų maistą.

Kokie skrandžio rezekcijos privalumai?

Skrandžio rezekcijos metu yra pašalinama ¾ skrandžio ir dalis, kurioje gaminamas alkio hormonas grelinas. Dėl to sotumo jausmas išlieka ilgesnį laiką. Taip pat po šios procedūros organizme nepaliekamas svetimkūnis bei nepakeičiamas maisto įsisavinimo kelias.

Kaip atliekama skrandžio rezekcija?

Tai minimaliai invazyvi procedūra, atliekama bendrinėje nejautroje per nedidelius pjūvius, paliekančius minimalius randus. Operacijos metu yra pašalinama ¾ skrandžio ir dalis, kurioje gaminamas alkio hormonas grelinas.

Kam galima atlikti skrandžio rezekciją?

Skrandžio rezekcijos operaciją rekomenduojama atlikti sergantiems nutukimu, kai:
  • KMI yra didesnis nei 35 ir yra viena ar kelios su nutukimu susijusios gretutinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidintas cholesterolio kiekis, miego apnėja ir t.t.);
  • KMI yra didesnis nei 40, esant ar nesant jokių kitų su nutukimu susijusių susirgimų.
Chirurginis svorio mažinimas gali būti rekomenduojamas ir tada, kai yra mažesnio laipsnio nutukimas, tačiau konservatyvios nutukimo gydymo priemonės (mityba, fizinio krūvio didinimas, medikamentai) nedavė jokio efekto.

Ką svarbu žinoti atliekant skrandžio rezekciją?

Lyginant su kitomis skrandžio mažinimo operacijomis, atlikus skrandžio rezekciją, išlieka didesnė ankstyvųjų komplikacijų rizika. Operacijos metu atlikti pakitimai yra negrįžtami. Taip pat svarbu žinoti, kad po skrandžio rezekcijos procedūros rekomenduojama vartoti papildus, turinčius geležies, vitaminų D, B12 ir kalcio. Norint kontroliuoti šių medžiagų trūkumą ir maisto papildų poreikį, patariama atlikti kraujo tyrimą bent kartą per metus.

Skrandžio apylanka

Kam tinkama ši procedūra?

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja gydyti nutukimą operaciniu būdu, kai:
  • kūno masės indeksas yra didesnis nei 35 ir yra viena ar kelios su nutukimu susijusios gretutinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidintas cholesterolio kiekis, miego apnėja ir t.t.);
  • kūno masės indeksas yra didesnis nei 40, esant ar nesant jokių kitų su nutukimu susijusių susirgimų.
Pacientas turi būti pasirengęs keisti savo gyvenimo būdą ir dalyvauti ilgalaikiuose stebėjimuose, apimančiuose sveikatos, mitybos ir elgsenos stebėjimą.

Skrandžio ir plonosios žarnos apylankos operacija dėl kai kurių sveikatos būklių gali netinkama kai kuriems pacientams, tuomet rekomenduojama kita nutukimą gydanti procedūra.

Kam netinkama ši procedūra?

Ši operacija nerekomenduojama anemija sergantiems pacientams dėl geležies trūkumo, taip pat rūkantiems.

Kodėl kai kuriems asmenims reikalinga nutukimo operacija?

Nutukimas yra kompleksinė sveikatos būklė, susijusi su daugybe komplikacijų, kurios paveikia daugumą skirtingų organų sistemų skirtingais būdais. Yra įrodyta, kad svorio mažinimas po operacijos yra susijęs su kliniškai svarbia nauda daugeliui šių sveikatos problemų spręsti:
  • Didelis svorio netekimas daro teigiamą poveikį kraujospūdžiui, ypač pagerina širdies veiklą ir mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
  • Susijęs su kliniškai reikšmingu nuolatiniu trigliceridų sumažėjimu ir DTL cholesterolio, dar žinomo kaip „gerojo“ cholesterolio, padidėjimu.
  • Chirurgija gali būti ypač tinkama pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, kadangi šių pacientų glikemijos kontrolė tampa geresnė, lyginant su pacientais, kurie gydomi vien vaistais arba cukrinis diabetas išgydomas.
  • Nutukimas yra pagrindinis osteoartrito rizikos veiksnys. Svoriui mažėjant žymiai sumažėja krūvis atramos aparatui ir sumažina arba panaikina skausmus.
  • Obstrukcinė miego apnėja ir nutukimo hipoventiliacijos sindromas paprastai išnyksta.
  • Pooperacinis svorio sumažėjimas taip pat susijęs su reikšmingu astmos simptomų pagerėjimu.
  • Svorio mažėjimas ženkliai gerina lytinį aktyvumą ir funkciją.
  • Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – tyrimai rodo, kad ilgalaikis svorio mažinimas ne tik pagerina su sveikata susijusią gyvenimo kokybę, bet ir daro labai teigiamą poveikį paciento savivertei, bendrai psichologinei būklei.

Kokie pagrindininiai skirtumai lyginant BY-PASS operaciją su kitomis nutukimo operacijomis?

Skrandžio ir plonosios žarnos apylankos operacija yra ilgiausiai naudojamas nutukimo operacinis gydymo būdas. Tai operacija, pakeičianti natūralų maisto slinkimo kelią virškinamuoju traktu. Pagrindinis jos išskirtinumas yra dvejopas veikimo mechanizmas. Pacientai ne tik anksčiau pajunta sotumo jausmą dėl sumažėjusio skrandžio tūrio (restrikcinis mechanizmas), bet ir sutrumpinamas maisto kelias virškinamuoju traktu, dėl ko pasisavinama mažiau maistinių medžiagų ir kalorijų (malabsorbcinis mechanizmas), tačiau nepasisavinamas pakankamas kiekis reikalingų medžiagų ir vitaminų, kuriuos papildomai reikia vartoti visą likusį gyvenimą. Ši operacija turi didesnę riziką pasireikšti ankstyvosioms pooperacinėms komplikacijoms dėl techninio sudėtingumo ir naujų jungčių sudarymo virškinamajame trakte, lyginant su kitomis nutukimo operacijomis. Po šios operacijos žmogaus organizme nelieka svetimkūnio, kuris gali sukelti vėlyvąsias pooperacines komplikacijas, nereikalingos skrandžio žiedo reguliavimo procedūros. Reikalingas nuolatinis stebėjimas dėl galimo maistinių medžiagų ir vitaminų trūkumo.

Koks yra pooperacinis laikotarpis?

Esant gerai būklei, pacientai iš klinikos išrašomi praėjus 2–5 dienoms po operacijos. Paciento svoris mažėja palaipsniui. Siekdami geriausių rezultatų ir mažindami pooperacinių komplikacijų riziką, pacientai pirmąsias 6 sav. turi laikytis specialios dietos. Jos metu rekomenduojamas perėjimas nuo skysto į įprastinį maistą 4–6 sav. bėgyje.

Dalyvavimas socialiniame gyvenime ir aktyvūs pomėgiai taip pat yra svarbūs paciento naujojo gyvenimo būdo aspektai.

Kokius papildus turėsiu vartoti po šios operacijos ir kiek laiko?

Po atliktų anatominių pokyčių operacijos metu virškinamajame trakte pasisavinama mažiau maistinių medžiagų ir vitaminų. Dėl to visą likusį gyvenimą reikės vartoti geležies, folio rūgšties, vario, cinko ir kalcio preparatus, D ir B12 vitaminus.

Kokios galimos procedūros komplikacijos?

Komplikacijų riziką galima sumažinti pasirinkus patyrusį gydytoją ir griežtai laikantis rekomendacijų. Rizika žymiai sumažėja, jei pacientas atsisako žalingų įpročių.

Galimos komplikacijos:

  • Kraujavimas iš skrandžio ir plonosios žarnos jungties opos.
  • Skrandžio ir plonosios jungties susiaurėjimas, sukeliantis pykinimą ir vėmimą, rėmenį.
  • Skrandžio ir plonosios jungties išplatėjimas, sukeliantis svorio didėjimą, dempingo sindromą.
  • Skrandžio ir plonosios jungties nesandarumas, reikalaujantis skubios operacijos (iki 2 %).
  • Vidinė išvarža po operacijos, reikalaujantis skubios operacijos.
  • Plonosios žarnos nepraeinamumas.
  • Dempingo sindromas atsiranda, kai maistas labai greitai patenka iš skrandžio į plonąją žarną. Pasireiškia bendru silpnumu, sąmonės pritemimu, svaigimu, prakaitavimu, kartais pilvo pūtimu, skausmu, viduriavimu ir vėmimu. Dempingo sindromo galima išvengti koreguojant porcijų dydį ir atsargiai pasirenkant produktus, vengiant valgyti saldų maistą.
  • Po visų operacijų, kurios atliekamos bendrinėje nejautroje gali susidaryti krešuliai kraujagyslėse, tam prieš operaciją ir po jos skiriami krešėjimą mažinantys vaistai.
  • Infekcija po chirurginės procedūros gali pasireikšti pilvo ertmės arba pooperacinėse žaizdose. Pastebėjus infekcijos požymius, pacientas turėtų kreiptis į gydymo įstaigą.

Kas yra skrandžio apylanka?

Tai ilgiausiai nutukimo gydymui naudojama skrandžio operacija, kuri yra viena dažniausiai atliekamų procedūrų pasaulyje. Jos metu yra sumažinamas skrandžio tūris bei pakeičiamas maisto įsisavinimo kelias. Dėl sumažėjusio skrandžio tūrio, sumažėja ir suvartojamo maisto kiekis, todėl po operacijos – svoris krenta.

Kaip atliekama skrandžio apylanka?

Minimaliai invazyvios operacijos metu viršutinė skrandžio dalis atskiriama nuo likusio skrandžio, suformuojant ~30 ml mažąjį skrandį, todėl į likusią skrandžio dalį maistas daugiau nebepatenka, ji „atjungiama“. Plonoji žarna perpjaunama ir vienas jos galas sujungiamas su mažuoju skrandžiu, o kitas – su „atjungta“ skrandžio dalimi. Todėl skrandžio ir kasos sultys pradeda virškinti maistą vėliau ir dalis jo – nepasisavinama.

Kada galima atlikti skrandžio apylanką?

Skrandžio apylankos operaciją rekomenduojama atlikti sergant nutukimu, jo sukeltomis gretutinėmis ligomis bei išbandžius visas konservatyvias svorio metimo priemones, kaip mitybos korekcija, fizinis aktyvumas, medikamentinis gydymas. Jei visa tai buvo neveiksminga, galima konsultuotis su gydytojais dėl chirurginio nutukimo gydymo.

Kam galima atlikti skrandžio apylanką?

Skrandžio apylankos operaciją galima atlikti žmonėms, sergantiems nutukimu, kai:
  • KMI didesnis nei 35 ir yra viena ar kelios su nutukimu susijusios gretutinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija, padidintas cholesterolio kiekis, miego apnėja ir t.t.);
  • KMI didesnis nei 40, esant ar nesant jokių kitų su nutukimu susijusių susirgimų.
Skrandžio ir plonosios žarnos apylankos operacija dėl kai kurių sveikatos būklių gali netinkama kai kuriems pacientams, tuomet rekomenduojama kita nutukimą gydanti procedūra.

Norite pradėti pokyčius?

Registruokitės nemokamai konsultacijai ir CALORYCARE komandos gydytojai įvertinę jūsų būklę pasiūlys geriausią ilgalaikį sprendimą svoriui mažinti.